Eff.nr | Titel | Giver | Foto | |
1000 | "Lystfartøjer" | - | | Mere info |
1001 | "Runa" | Foreningen Danmarks Museum for Lystsejlads | • | Mere info |
1002 | "Miss Selandia" | Niels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot | • | Mere info |
1003 | "Freya" | Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub | • | Mere info |
1004 | "Veb" | Nykøbing Sjællands Kommune | | Mere info |
1005 | "Svip" | Knud Gleie, Lyngby | | Mere info |
1006 | "Caramba" | Nykøbing Sjælland Kommune | • | Mere info |
1007 | "Gill" | Hagberdt Knudsen, Kastrup | • | Mere info |
1008 | Motorbåd | Testamente. Århus | | Mere info |
1009 | Optimist-jolle | Peter Nordbjærg, Skovshoved | • | Mere info |
1010 | "Flickan" | Niels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot | | Mere info |
1012 | Rojolle | Niels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot | | Mere info |
1013 | Int. Moth-jolle | Henrik Jensen, Svendborg | • | Mere info |
1014 | BB-jolle | Assens Sejlklub | • | Mere info |
1015 | Finn-jolle | Niels Iuel-Brockdorff | • | Mere info |
1016 | Optimist-jolle | Dansk Sejlunion | • | Mere info |
1017 | Sejlkajak | Axel Urup Skov, Randers | | Mere info |
1018 | Int. Moth-jolle | Henrik Jensen, Svendborg | • | Mere info |
1019 | 12 fods Uffa King-jolle | Ditlev Ramvad, Thurø | • | Mere info |
1020 | "Fynsk forår" | Carsten Müller, Troense | | Mere info |
1021 | Olympia-jolle | Niels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot | • | Mere info |
1022 | "Web VI" | Danmarks Museum for Lystsejlads | | Mere info |
1023 | Optimist-jolle | Deponeret af P. Oddersborg, Gudme | • | Mere info |
1024 | "June" DD4 | Claus Boelsmand, København | • | Mere info |
1025 | "Ninet" | Dansk Piratjolle Klub | • | Mere info |
1026 | "Cutty", ex. "KDY" 1931 | Brdr. Hartmanns Fond | | Mere info |
1027 | "Jan" | Familien Thorsager, Aarhus | • | Mere info |
1028 | Oslo-jolle | Danmarks Museum for Lystsejlads & Martin Jørgensen, Skarø | | Mere info |
1029 | Sejljolle | Jørgen Mik-Meyer, Virum | • | Mere info |
1030 | OK-jolle | Oticon-Fondet | • | Mere info |
1032 | Isbåd, gaffelrigget | Niels Krarup, Roskilde | • | Mere info |
1033 | Int. 14 feet Uffa Fox | Jørgen Jørgensen, Tisvildeleje | | Mere info |
1034 | "Malemukken" | Danmarks Museum for Lystsejlads | | Mere info |
1035 | "Cigaren" | Fr. Berg | | Mere info |
1036 | "Wood-power" | Fr. Berg | | Mere info |
1037 | "Eh" | Dannebrog Rederi og Ebbe Wedell-Wedellsborg | | Mere info |
1038 | Hydroplan | Deponeret af Egeskov Slot | | Mere info |
1039 | Kajak | Pastor emeritus Kristian Kjeldgaard, Egense | | Mere info |
1040 | 12 feet National Firefly | Ulla og Anders Sandberg, Maidenhead England | • | Mere info |
1042 | "Christine B II", LA Krydser nr. 0 | Lars Chr. og Else Margrethe Lauridsen, Hornslet | | Mere info |
1043 | "Dana" | Steen Kristensen, Sundby | | Mere info |
1044 | "Fru Madsen", Ole-Båd | Lotte og David Holm | • | Mere info |
1045 | 10 fods Lohals-jolle | Jesper Jensen, Lohals | | Mere info |
1046 | "Sus" | Christian Schiønbeck, Nykøbing Falster | | Mere info |
1048 | "Lilli" | Kastrup Strandpark | • | Mere info |
1049 | "Andrea Sprut" | Peter Faurhøj, Allerød | | Mere info |
1050 | "Eva" J-186 | Connie og Knud Jantzen, Galten | • | Mere info |
1052 | Int. Moth-jolle | Otto Røsting, Kerteminde | | Mere info |
1053 | Snipe-jolle | Axel Hartmann, Hedehusene | | Mere info |
1054 | "Thine" | Danmarks Museum for Lystsejlads | | Mere info |
1055 | 3 robåde | Marstal Sejlklubs Roafdeling | | Mere info |
1056 | 12 fods slæbejolle | Jannik Berntsen, Frederiksværk | | Mere info |
1057 | "Leise" Starbåd 3261 | Morten Lindstrøm, Ry | • | Mere info |
1058 | Kaproningsbåd | Nyborg Roklub | | Mere info |
1059 | "Vi-Vil" | Præstø Sejlklub | • | Mere info |
1060 | "Stormy II" | Svend Billesbølle, Holbæk | | Mere info |
1061 | "Marco II" | Deponeret af Käthe Marsing, Hornbæk | • | Mere info |
1062 | "Boreas" DN-isbåd | HM Dronningen og HKH Prinsen | • | Mere info |
1063 | "Glory" | Danmarks Museum for Lystsejlads | • | Mere info |
1067 | Moth-jolle | Jesper Larsen, Hvidovre | | Mere info |
1068 | "Svend VI" SSA-båd | Vikingeskibshallen, Roskilde | • | Mere info |
1069 | Struer kajak | Deponeret af Statens Kunstfond | | Mere info |
1070 | Isbåd | Birthe Hansen/Lis Pedersen, Kbh. S og Højslev J. | | Mere info |
1071 | Int. 14 feet | J.E. Trane, Nykøbing Falster | | Mere info |
1072 | Inrigger | Holbæk Roklub | • | Mere info |
1073 | Udrigger | Marstal Sejlklubs Roafdeling | | Mere info |
1075 | Flipper-jolle | Ejet af prinserne, Kongehuset | | Mere info |
1076 | Vigø-jolle | Finn Larsen, Vester Åby | • | Mere info |
1077 | Kutter | Per Sindrup, Næstved | | Mere info |
1078 | Nordborg-jolle | Ole Møller-Olsen, Nordborg | | Mere info |
1079 | Mirror-jolle | Anette Sørensen og Henrik Barslund og Dansk Mirror Klub | • | Mere info |
1080 | Wayfarer-jolle | Skandinavisk Wayfarer Sammenslutning | | Mere info |
1082 | "Start" | Skovshoved Roklub | • | Mere info |
1083 | Flying Junior | Niels Rørdahl | | Mere info |
1084 | Helsingørjolle | Lars Andersen, Kolding | • | Mere info |
1085 | Isbåd | Borup Jensen, Vester Skerninge | | Mere info |
1086 | Kano | ”Spanja”, Kajakklubben Esrum Sø | • | Mere info |
1088 | "Sir Erwin" | Jørgen Steen Royal Petersen, Nyborg | • | Mere info |
1089 | 4 meter vandlinielængdebåd m. rig | John Nielsen, Bramming | | Mere info |
1090 | Slæbejolle | Palle Hansen, Rønne | | Mere info |
1091 | "Wood-power" | Inger Nielsen, Kalundborg | | Mere info |
1092 | "Vestkyst" | Deponeret af kajakklubben Strømmens seniorer | | Mere info |
1093 | "Limfjord" | Deponeret af kajakklubben Strømmens seniorer | | Mere info |
1094 | "Arrow" | Deponeret af kajakklubben Strømmens seniorer | | Mere info |
1095 | "Ribelle" | Deponeret af kajakklubben Strømmens seniorer | | Mere info |
1096 | Gummibåd | Jørgen Bergmann, Fåborg | | Mere info |
1097 | "Bette Ole", Ole Båd 13 | Danmarks Museum for Lystsejlads | • | Mere info |
1098 | Trapez-jolle | Trapezjolleklubben/Stephan Nandrup-Bus | • | Mere info |
1099 | "Springeren" | Fredericia Roklub | | Mere info |
1100 | "Georg" | Frank Petersen, Frederiksberg | • | Mere info |
1101 | "Nordson" | Jan Olsen, Helsingør | | Mere info |
1102 | Kaproningskajak | Bjarne ”Bubi” Kongstad, Odense NV | | Mere info |
1103 | Single sculler | Per Steensen, Virum | | Mere info |
1105 | Ejvind ro-jolle | Søren Westphal, Kogtved. | | Mere info |
1106 | Robåd | Kolund roklub. | | Mere info |
1107 | Nordborg-jolle | Gerda Bjørnsen, Gilleleje | • | Mere info |
1108 | Finn-jolle D8 | Claus Westh-Henrichsen, Gilleleje | • | Mere info |
1109 | Brøndby-jolle B70 | Gunnar Iversen, Holte | • | Mere info |
1110 | "Lillian" | Pauli Winther, Bregnør | | Mere info |
1111 | Fire åres udrigger | Svendborg Roklub | | Mere info |
1112 | "Søløven" | Arne Olsen, Nakskov | • | Mere info |
1113 | "Passat" | Finn Baumann Petersen, Vipperød | | Mere info |
1114 | Dansurfer | Lene Damkier, Svendborg | | Mere info |
1115 | "Ninus" | H.J. Mærsk-Møller, Thurø | • | Mere info |
1116 | "Pirette", Snipe-jolle D 12879 | Henrik Reese, Aabenraa | • | Mere info |
1117 | Bianca 27 D-00 Prototype | Ulla Holm, Faaborg | | Mere info |
1118 | Sammenklappelig sejljolle | Poul-Ove Skytte Øland, Korinth | | Mere info |
1119 | "Perle" Klinkbygget slæbejolle | Bent Høyer, Troense | | Mere info |
1120 | "Ove" Motor Chalup, 26 fod | Erik Korn Eriksen, Marstal | | Mere info |
1122 | Elvstrøm 20 "Yepti" senere "Vims III" | Bo Vilkens, Snekkersten | | Mere info |
1123 | Diagonallimet jolle | Ole Schack Petersen | | Mere info |
1124 | Sejlkatamaran | Lise og Teis Lund, Smørum | | Mere info |
1125 | "Tippe" Nordisk Folkebåd | Lillebælt Smakkelaug/Tuborgfonden | | Mere info |
1126 | Dobbelt gig / dobbelt toer uden styrmand | Kirsten Boysen, Munkebo | | Mere info |
1127 | Glasfiberjolle, MC-pepper 1000 | Henning Sadolin, Dragør | | Mere info |
1128 | "Lille Losse" ringdæksjolle MSJ Hansen | Dorrit og Ann Helsfeldt, Kastrup | | Mere info |
1129 | "Uhuru" Ljungström sejlyacht | Søren Anshelm, Omø | | Mere info |
1130 | "Fortuna" sejljolle, E. Bjørn Jensen | Spejdergruppen Fortunen, Lyngby | | Mere info |
1131 | ”Springeren”, Utzon spidsgatter, S30D47, 1954 | Martin Stockholm, Svendborg | | Mere info |
1132 | 9 fods mahogni jolle m. årer, 1957 | Finn Jensen, Horsens | | Mere info |
1133 | Flying Dutchman G 1257 | Peter Voss, Odense | | Mere info |
1134 | "Meteor", Kaiser Wilhelms Chalup fra Meteor, 1898 | Deponeret af Niels Højlund Hansen og Jørgen Lundsgaard | | Mere info |
1135 | "Gnisten" | Deponeret af Michael "Gnist" Christensen | | Mere info |
1136 | "Pirat", gaffelrigget kutter (replika) | familierne Heinrich og Rolner, Tyskland | | Mere info |
1137 | Laserjolle nr. 58775 | Peter Nielsen, Skovshoved | | Mere info |
1138 | "Habakuk", Great Dane 28, D1, Aage Utzon | Benjamin Götke | | Mere info |
1139 | 10 fods sejljolle, Raminola, Ejvinds Plasticjoller, Ranzausminde | Fini Rasmussen, Rudkøbing | | Mere info |
1140 | Europajolle, D184, Henriksens Jolleværft 1972 | Lars Overgaard, Højby | | Mere info |
1141 | Ålborgjolle bygget af Maritimt Center Danmark | Svendborg Museum | | Mere info |
1142 | "Christine B II", LA Krydser nr. 0 | Lars Chr. og Else Margrethe Lauridsen, Hornslet | | Mere info |
1143 | "Tortue", Knarr OD 55 | Nanna Thorball og Klaus Mortensen, Kgs. lyngby | | Mere info |
1144 | "Valona", Måge nr. 30 | Jørn Nielsen, Kalundborg | | Mere info |
1145 | "Lise", 12' Lynæsjolle | Therkel Handberg Mikkelsen, Hjerting | | Mere info |
1146 | "Støt", 12' Lynæsjolle | Therkel Handberg Mikkelsen, Hjerting | | Mere info |
1147 | "Fjordblink" 28' Berg Motorbåd | John Bjerre, Randers | | Mere info |
1148 | Oslo Pramme | Steen Phister Rasmussen, Glyngøre | | Mere info |
1149 | International 14 | Peter Hams, Frederiksberg | | Mere info |
1150 | Zefyr kajak | Bjørn Mattison, Skævinge | | Mere info |
1151 | Tracer kajak | Kurt Sorknæs, Svendborg | | Mere info |
1152 | Snakkejolle "Læggi", 1916 | Jørgen Vest, Svendborg | | Mere info |
1153 | "Sneipe", W-båd nr. 10, 1939 | Helle og Kenn Commerou, Næstved | | Mere info |
1156 | Dele til Optimistjolle | Søren Husmann, Svendborg | | Mere info |
1157 | Isbåd "Fu" | Annette og Birgitte Sejrsen, Stenløse | | Mere info |
1158 | "Tulle" 4.4 m Sejlkutter | Henning Jansen, Sønderborg | | Mere info |